ROZHOVORY a články
  ..................................................................................................................................  
     
  Týdeník Televize TV Revue, 2004/19  
 
  Kateřina Hrachovcová: Improvizaci prostě miluje  
     
  Herečka Kateřina Hrachovcová je jako moderátorka novácké Snídaně nepřehlédnutelná. Svým moderováním dokázala rozdělit televizní diváky na dva nesmiřitelné tábory. Jedni ji bezmezně milují, druzí přepínají na jiný program.  
     
  Sama Katka říká: "Jsem herečka, ne moderátorka a myslím, že je to z mého projevupoznat. A tak je to v pořádku."  
     
  Vítek opravdu za nic nemůže

 

     
  Na Nově moc místa k improvizaci není, ale Katka si skulinku vždycky najde. Jejím snídaňovým partnerem je Vítek Havliš, na kterého nedá moderátorka dopustit. "Vítek je skvělý kolega. Připravujeme spolu otázky pro hosty. Stím, co občas plácnu při vysílání já, nemá Vítek nic společného."  
     
  Lidé ji imitují  
     
  Momentálně připravuje s imitátorem Petrem Jablonským nové zájezdové představení Celebrity revue. "Zahraju si novinářku a protřelou královnu večírků v jednom, která se setkává s politiky a různými populárními osobnostmi, které skvěle imituje Petr. Bude to hodně o improvizaci, což mám ráda a děsně se na to těším." Katku prý Petr imitovat neumí. "Já se předvádím sama. A navíc, mě už stejně někdo imituje. Což je v pořádku. Když jsem něčí oblíbená herečka, tak je to paráda."  
     
  Vlasy chce dlouhé  
     
  Pečování o sebe samu bere herečka jako svou milou povinnost. Ráda chodí do kadeřnictví nebo na manikúru. "Za profesionály ve svém oboru považuji ty, u kterých nemusím dlouho sedět na zadku. Takovým je právě můj polobulharský kadeřník Georgiev.  
  "K radikální změně účesu se moderátorka zatím nechystá, tvrdí, že je typ, který je lepší schovat do vlasů. "Rozmazlování na kosmetice je fajn, ale nejlepší relax je pořádná procházka po lese."  
     
  Na večírky nechodí, ale když už...  
     
  Katku na mejdanech moc často neuvidíte. Když už se někde vyskytne, nezkazí žádnou zábavu. Naposledy jsme ji zastihli v družném hovoru s Vendulou Svobodovou. Večírky si vybírá jen ty, se kterými má něco společného buď ona, nebo její přítel, muzikant Petr Vondráček.  
     
  "Petr je úžasný člověk, hrozně ho obdivuji, je výborný muzikant, píše krásné texty a vůbec. Tohle všechno říkám jako jeho fanynka a nemá to nic společného s tím, že ho mám ráda jako kluka." Seznámil je přibližně před čtyřmi roky Miloslav Šimek při natáčení Politického harašení, kde hráli společně se Zuzanou Bubílkovou Katky rodiče a Petr jejího nápadníka.  
     
  V pyžamech s Kateřinou a Langmajerem  
     
  Když chodila malá Katka do druhé třídy, zeptala se maminky, jestli ti, co hrají v televizi, vlastně chodí do práce. Maminka odpověděla ano, a od té doby nechtěla Kateřina o jiném povolání ani slyšet.  
     
  "Vystudovala jsem státní konzervatoř, obor hudebně dramatický, a hrála v různých divadlech. Diváci mě ale začali vnímat až po seriálu Život na zámku." Za jedno z nejkrásnějších představení považuje komedii Do pyžam, ve které účinkuje spolu s Katkou Brožovou, Jirkou Langmajerem a dalšími.  
     
  "Jde o takovou milostnou propleteninu plnou poschovávaných milenců, kterou hrajeme se souborem s nádherným názvem - Nejkrásnější soubor talentovaných osobností Jiřího Langmajera."  
     
  Kateřina Piškulová  
     
  ..................................................................................................................................  
     
  MF DNES 11.11.2004  
     
  Maminka pana režiséra mi dodnes říká Simonko

Rozhovor s herečkou Kateřinou Hrachovcovou

Televizní diváci vás znají jako Simonu Královou ze Života na zámku. Co jste dělala předtím, než se v polovině devadesátých let začaly natáčet první díly?

Bylo mi dvacet. Měla jsem před sebou šestý ročník konzervatoře, dostala jsem stálé angažmá v Divadle J. K. Tyla v Plzni a taky pozvánku na konkurz. Přišly tenkrát desítky holek, takže šance nebyla velká. Navíc jsem šla na řadu úplně první.

Jenže nikdo lepší už po vás nebyl. Dostala jste roli studentky Simony a najednou jste hrála vedle takových osobností jako Vlastimil Brodský či Jiřina Jirásková.

To byla škola. Vzpomínám, jak jsem se jich ptávala, jestli nechtějí dojít na nákup. Takovou jsem k nim měla úctu. Pak už jsem je spíš prosila, ať mi řeknou, když něco budu dělat špatně. Ale oni byli hodní, spíš mě chválili.

Najednou vás sledovaly miliony lidí. Bylo to znát?

Strašně mě zajímalo, co se bude dít. Když jsem jela tramvají, pokukovala jsem, jestli mě někdo pozná. Jestli si na mě někdo ukáže nebo jestli mě osloví. Ale šlo to docela pomalu. Až po pár týdnech v Plzni se mi stalo, že mě starší pár, dědeček s babičkou, pozvali domů na oběd.

Na oběd? Čekal jsem nabídky k sňatku.

Lidi mě spíš chtěli přijmout do rodiny. Starší lidi. Opravdu. Ale pozvánky na rande přišly taky. Byly ve stylu: "Jestli mě chceš, přijď tam a tam, budu mít na sobě to a to." Nikdy jsem nepřišla.

Říkali vám Katko, nebo Simono?

Dost často Simonko, maminka režiséra Hanuše mi tak říká dodnes. Ale pro ostatní už jsem zase Katka.

Co se u vás Životem na zámku změnilo? Přece jen jste 52 večerů byla v hlavním vysílacím čase České televize. Mladý herec si asi nemůže přát lepší začátek kariéry.

Byla jsem na titulních stránkách časopisů a ještě dnes se mě na Život na zámku ptají v každém rozhovoru. Ale tak velká role v seriálu vám může i ublížit.

Jak? Že už vás nechtějí jiní režiséři?

Chvíli jsem pak neměla práci, to je pravda. Nehrála jsem třeba v žádném filmu, ale nestěžuju si. Pro mě to byl obrovský přínos, start do herectví! Jenže z něj nemůžu žít pořád. Před měsícem jsem měla třeba hezkou roli v Náměstíčku. Ohlasy byly krásné, ale už je to zase pryč. Nemůžu se z toho zbláznit.

Je rozdíl mezi rolí v seriálu a v divadle?

Postava v seriálu se vyvíjí, musíte se víc hlídat. Musíte být víc soustředění a dávat pozor, jaká scéna jde po jaké. V tom jsem vždycky dala na intuici.

Jak u vás probíhá příprava?

Scénáře čte máma, já je jen prolítnu a podtrhám si svoji roli. Pak mnohdy překvapeně zírám, co se děje kolem. Ale o to je pak moje hraní přesvědčivější a přirozenější.

Simona a Kateřina. Před devíti lety zaujala diváky v seriálu Život na zámku neznámá herečka Kateřina Hrachovcová - jako studentka Simona Králová. Dnes moderuje například Snídani s Novou.

 
     
     
  ..................................................................................................................................  
     
  Deník Blesk 11. 11. 2005  
     
  Hrachovcová: Blbost je má životní role!  
     
  Moderátorka Prásku Kateřina Hrachovcová-Herčíková (31) se včera v Blesku bez ostychu přiznala, jak to s ní je doopravdy.  
     
  Na dotaz jednoho volajícího čtenáře, zda je "opravdu tak blbá", ho usadila ráznou odpovědí: "No to rozhodně jsem!" Čtenářům volajícím do redakce však jinak dodávala s úsměvem odvahu slovy: "Haló, tady Kateřina, no nestyďte se, člověče!" Moderátorka na sebe "práskla" hodně!  
     
  Chci se tě zeptat, jsi pořád taková prdlá? Rosťa, Olomouc  
     
  "No prdlá trochu jsem, ale už je to lepší, to víš, už jsem přece jenom trochu starší paní." (smích)  
     
  Míváte trému? Pavel, Praha  
     
  "Trému? Jako když hraju? To rozhodně jo, hlavně před premiérou. To je všechno?"  
     
  No na vás to vůbec nejde poznat, že ji máte.  
     
  Nemáte chuť se vrátit zpátky do Snídaně s Novou? Alena, Praha  
     
  "No, když koukám na Snídani, tak si říkám, že to bylo hezký, ale život jde dál, jsem ráda za tuto příležitost."  
     
  Tak to jsem ráda, protože vy jste strašný trdlo a hrozně hloupá.  
     
  "No to jsem a jsem ráda, že jste to poznala." (smích)  
     
  Líbíte se mi v televizi. Můžu se vás zeptat, zda ještě vyjde nějaká kuchařka vaší maminky? Jindra, Ostrava  
     
  "Nevím jestli vyjde, to opravdu nevím."  
     
  Moc vám fandím. Snídaně s Novou byla s vámi supr. Jak jste šťastná v manželství? Jana, Nový Bor  
     
  "No já jsem hrozně moc šťastná, proto jsem se taky vdala."  
     
  Moc se mi líbíš. Jakou posloucháš muziku? Honza, Jaroměř  
     
  "Nic konkrétního nemám, spíš poslouchám, co hraje kolem mě, hodně rádio nebo co pustí ten můj." (smích)  
     
  Jak se vám moderuje Prásk? Bolek, Náchod  
     
  "No je to příjemný, tam si to užívám! Nikdo mi neskáče do řeči, jsem tam sama, fakt super." (smích)  
     
  Nestýská se vám po Snídani s Novou? Martin, Kladno  
     
  "Tak byla to hezká práce, ale jsem ráda, že kvůli další zkušenosti dělám něco novýho. A jste ráda, že už nemusíte vstávat takhle brzo? No, co se týče vstávání, jsem ráda, že už nemusím takhle brzy vstávat."  
     
  Máte ještě toho vašeho pejska Žuldu? Pekařová, Praha  
     
  "Ano mám, ještě žije."  
     
  Tak to jsem ráda, já mám vystřiženou vaši fotku s pejskem. Jinak jste hezká holka a pravidelně vás sleduji.  
     
  "Jé, tak děkuji, to je milé."  
     
  Dobrý den, budete hrát v nějakém seriálu? Pavel, Zlín  
     
  Momentálně ne, i když se jich natáčí moc."  
     
  Chtěl jsem se vás zeptat, jestli jste opravdu blbá i ve skutečnosti nebo jen v tý televizi? Martin, Plzeň  
     
  "No to jsem, to je snad jasný. To není slyšet? Ale tak jo, ale proč to děláte? Protože taková fakt jsem, to nedělám, takhle jsem se prostě narodila."  
     
  No jo no. Tak to mi je vás docela líto.  
     
  "Mě taky, asi začnu plakat." (pláč)