ROZHOVORY a články
  ..................................................................................................................................  
     
  Týdeník Televize 2006/3  
     
  Tereza Duchková
  V televizní hře Nadměrné maličkosti -Dámský gambit si zahrála roli Svatavy, manželky lehce unavené prací, péčí o děti i domácnost, která se dostane stejně jako mnoho žen do zlomové situace svého života: na manžela přestane mít čas, ten si najde milenku, a pokud ho jeho žena nechce ztratit, musí pořádně zabojovat.  
   
  ,,Je to klasický trojúhelník - dvě ženy a jeden muž, ale moje role byla natolik zajímavá, že na první pohled banální situace mi vůbec nevadila. Když jsem si přečetla scénář, v první chvíli mě napadly hned tři možnosti, proč se žena rozhodne bojovat o svého manžela: je to proto, že je otcem jejího dítěte, nebo že o něj opravdu stojí jako o muže, či jenom zobyčejné ženské hrdosti?
Sama se velmi těším, jak ve výsledku Jitka Němcová vyřešila tuto zajímavou situaci," říká herečka Tereza Duchková. Přiznává, že role, v nichž její postava projde výrazným přerodem, má ráda. V poslední době ji takové příležitosti potkaly hned dvakrát - nejen při setkání s Jitkou Němcovou, ale i když ji Marie Poledňáková obsadila do svého posledního filmu Jak se krotí krokodýli.
,,Tam hraju tedy opravdu ošklivou roli. Když jsem se paní režisérky zeptala, co mi to ve výsledku "udělala", že takové maminky hrát nechci, řekla větu, z níž trochu mrazí: "Vy jste obraz doby..." "Byla to asi smutná pravda."
 
     
  ..................................................................................................................................  
     
  Týdeník Televize 2005/46  
   

 

  ČÍM ŽIJE: Tereza Duchková  
     
  "Upřímně řečeno, Zdeňkových scének v Pípšoubazaru se vždycky trochu bojím," říká Tereza Duchková o své účasti v pořadu Zdeňka Izera na Primě, kde ji neuvidíme poprvé.  
     
  "Nejsem zase takový šoumen. Tentokrát ze mě udělal osmdesátiletou babičku - tak aspoň vím, co mě čeká." Tereza má široký záběr - potkáte ji mimo jiné v muzikálu Jekyll a Hyde nebo v Barmankách v Divadle Radka Brzobohatého, nedávno dokončila natáčení televizního filmu Dámský gambit s Jitkou Němcovou.  
     
  "Gambit byl zajímavý, i když náročný. Měli jsme málo času, role je poměrně velká, byla jsem nervózní," svěřuje se herečka a zpěvačka. "Po Krokodýlech s paní Poledňákovou to byla moje druhá maminka. Ambiciózní mladá žena s dítětem, které zahýbá muž, a tak se rozhodne pro tichou válku."
Tereza, která si zkusila i natáčení se zahraničními štáby (mj. s Francouzi a Američany), tvrdí, že nejlíp se natáčí v angličtině. Je prý klikařka - devadesát procent projektů, kterými se živí, ji i baví. Přestože má napilno v divadle a před kamerou, v soukromí stíhá.
"Zbláznila bych se, kdybych neměla čas na sebe," tvrdí. "Zrovna nedávno jsem si užila s přáteli úžasné zakončení jezdecké sezony - Hubertovu jízdu..."
Na jiných koních - svého auta, zase míří každý měsíc za hranice. "Náhoda mi přihrála výborného profesora zpěvu ve Vídni. Otvírá mi úplně nové možnosti muzikálového projevu!"
 
     
  ..................................................................................................................................  
     
  MF DNES 24.5.2005 (KORZO)  
     
  Duchková si oblíbila power jógu  
  Muzikálová hvězda miluje od dětství koně  
     
  Muzikálová hvězda, herečka Tereza Duchková, je poslední dobou pracovně velmi vytížená. Hraje na několika scénách a na jejím domovském jevišti v pražském Hudebním divadle v Karlíně ji v současné době můžeme vidět mimo jiné v nejnovější roli nevěstky Lucy v muzikálu Jekyll & Hyde.  
     
  I přesto si dokáže najít čas na sportování, aby si udržela dobrou kondici. Vedle jezdectví se zamilovala do power jógy. "Se sportem svádím boj vlastně celý život. V mé profesi se sportovat víceméně musí, protože je třeba udržovat si kondici. Je pravda, že nepatřím mezi milovníky posiloven ani aerobiku, a proto jsem si oblíbila power jógu," řekla Tereza Duchková. "Neustálé hopsání v baletním sále nebo tanec mě neberou. Tohle, ani jiné jásací cviky, nemusím," přiznala Tereza. Tím správným odreagováním je pro ni naopak power jóga, která čerpá z jógy, s meditací ale nemá příliš společného. "Je do dobrá hodinka, kdy se člověk protáhne, rozhýbá a ještě posílí ty partie, které posílit potřebuje. To si vážně užívám," usmála se zpěvačka.  
     
  Její největší sportovní láskou jsou ovšem od dětství koně a jezdectví. "Králem sportů je pro mne jezdectví. Je to exkluzivní sport právě díky tomu, že při něm není člověk sám se sebou, ale musí přesvědčit ke spolupráci i zvíře. To je asi to nejkrásnější, co mě v životě zatím potkalo," prozradila Tereza.  
     
  A jak je na tom s kolektivními sporty? Na ty jí příliš času nezbývá. "Mám ráda volejbal nebo nohejbal, ale neštěstí je v tom, že moji kamarádi, se kterými bychom si je mohli zahrát, mají volno v úplně jiné denní hodiny než já. Takže se s nimi vídám jen velmi málo," pokrčila rameny.  
     
  ..................................................................................................................................  
     
  Agentura KORZO 8.9.2003  
     
  Tereza Duchková hubne raději pomalu  
     
  PRAHA (Korzo) - Tři hodiny denně tráví v současné době v baletním sále zpěvačka a herečka Tereza Duchková. "Momentálně mám opět nůž na krku. Blíží se totiž premiéra West Side Story a já bych měla zhubnout. Už ale nejsem schopná nasadit žádnou brutální dietu. Rozhodla jsem se, že budu hubnout pomalu, ale jistě," řekla Korzu Tereza. Poslední Terezino hubnutí bylo dost drastické. "Tehdy jsem nasadila takzvanou kosmonautickou stravu. Bylo to účinné, rychlé, ale velmi drastické. Teď jsem se rozhodla pro pomalejší, ale doufám, že trvalejší způsob. Ráno piju koktejly, přes den jsem na salátech nebo na mase," řekla herečka. A dodala, že teď v létě je to snadné, ale je zvědavá, jak to vydrží v zimě.  
     
  Tereza prý kvůli své práci není schopná najít vyvážený životní rytmus. Pobíhá mezi divadlem, dabingem a svojí největší láskou, což jsou koně. "S touhle nepravidelnou prací se mi opravdu nedaří nastolit si ve stravování nějaký režim. Proto se občas musím potrápit nějakou dietou. A teď mám opravdu silnou motivaci. Vlastně hned dvě. První je premiéra v divadle a druhou blížící se jezdecké zkoušky. V pravidlech totiž stojí, že jezdec musí nastoupit v bílých nebo krémových rajtkách. A do světlých rajtek musí být postava úplně dokonalá, " zasmála se Tereza, která se jízdě na koni snaží věnovat alespoň čtyřikrát týdně.  
     
  Radikálně si Tereza dala zkrátit vlasy. "Nikdy jsem nebyla tak spokojená. Vlasy mám teď dost krátké a úprava mi zabere tak pět minut. S pletí mám také kliku, zatím mi stačí se pořádně odlíčit gelem a večer namazat modrou niveou."  
     
  Dodala, že jí kvalita pleti šetří peníze, neboť kdykoli si koupila drahý krém, tak její pleti nevyhovoval, a tak se zase vrátila k nivee. "Stejné je to s líčením. Dřív jsem se líčila ráda, ale teď, když to mám kvůli divadlu povinné, tak se v běžném životě šminkám spíš vyhýbám. Ráda se hezky namaluju na večer, ale víc se mi líbí přirozená, třeba opálená pleť."  
     
  ..................................................................................................................................  
     
  Zdroj: http://www.fitprozivot.cz  
  Jitka Kománková  
     
  Když jde o koně, všechno je povoleno  
 
Je jí třiadvacet a ovládla jeviště Hudebního divadla v Karlíně. Skvěle hraje, zpívá, tančí (Klec bláznů, Viktor Viktorie, Zpívání v dešti). V letošní divadelní sezoně ji čeká další muzikál - Zvonokosy. Připravuje svůj vlastní projekt "One girl show" Tereza Tereza, vystupuje na koncertech s Pražským swingovým orchestrem, ztvárnila roli princezny Ruměny v pohádkovém seriálu České televize O ztracené lásce. Atraktivní Tereza se rozhodně nenudí, ale ani nepatří k těm, kterým se z úspěchu točí hlava...

Co všechno se vejde do vašeho barevného života?

Když se v divadle zkouší a k tomu mám ještě večer představení, téměř nic už se tam nevejde. V divadle trávíte co nejvíce času podle pravidla "Těžko na cvičišti, lehko na bojišti". Přiznávám se, že mám strach dělat cokoliv jiného, co by odpoutávalo moji pozornost. Přesto je něco, na co si vždycky čas najdu, a to jsou koně. Jízda na koni je jediný sport, kterému se věnuji pravidelně a na kterém mi moc záleží. Chtěla bych jezdit na konci stejně dobře, jako umím zpívat. Zatím tomu tak není, ale nenechám se odradit. Nerada dělám věci jen napůl.

Kdy vznikla vaše vášeň ke koním?

Úplně poprvé jsem se do koní zamilovala v dětství, někdy kolem mého desátého roku. Přečetla jsem si knížku o koních, a protože nedaleko naší chalupy byla obrovská stáj, byl k ježdění jen krůček. Kolem puberty jsem měla asi dvouletou pauzu. Když jsem se po odmlce, vlastně náhodou, znovu svezla na koni, probudila se stará vášeň a myslím, že na celý život. Při kontaktu se zvířetem zažíváte neskutečně nádherný pocit - když se jeho snad stonásobně větší síla a naprosto jiné myšlení najednou potká s vaším a všechno zafunguje a vy koně v tom dobrém slova smyslu ovládáte, je to úžasně krásné, prožíváte nepopsatelnou euforii. Ale samozřejmě je dobré mít na paměti, že zvíře může udělat cokoliv. Stává se to, i když si myslíte, že o něm už všechno víte.

Je pro vás jízda na koni sportem nebo spíš relaxací?
Obojí. I když se strašně nadřu, skvěle si vyčistím hlavu. Navíc jezdím v půvabném místě, kam lidská noha jen málokdy vkročí. Po celodenním shonu, kdy jsem v jednom kole, neustále mezi lidmi, a často ve velmi rušném a hlučném prostředí, jsou Osinalice naprostou oázou klidu a pohody.

Překonáváte ráda překážky?
Určitě - životní i ty koňské. Nevím, co je těžší. Ale jedno je jisté: když jsem poprvé skočila s koněm, byl to neuvěřitelný zážitek. Skoro bych řekla adrenalinová záležitost. I když se pokaždé šíleně bojím a mám sevřený žaludek, podstoupím takové riziko. Za neobyčejně krásný pocit vítězství to stojí.

Lákají vás adrenalinové sporty?
Například bungee jumping mě neláká vůbec a ani s padákem bych nikdy neskočila. Nemám důvěru k technickým věcem, které vymyslel a vyrobil člověk. Kůň je příroda a přírodní zákonitosti se mi zdají spolehlivější.


Věříte lidem?
Jsem dost důvěřivá, ale čím více lidí potkávám, tím víc důvěry ubývá. Nějakou tu ránu jsem už také utržila. Přesto mám lidi ráda, věřím jim, dokud se nestane něco, co moji důvěru zlomí. Nesnáším konflikty, otravují mně život. Pokud to není z pracovních důvodů vyloženě nutné, nestýkám se s problémovými lidmi. Na jedné straně velmi nerada něco řeším, ale na druhé straně nechat nepříjemnosti, aby se kupily, k ničemu nevede. O to je to potom horší.


Dokážete dát tomu, kdo vám ublížil druhou šanci?
Jsou lidé, kteří mě natolik zranili, že už nemám potřebu s nimi podruhé navazovat jakékoliv styky, ale pak jsou ti, kteří udělali chybu - třeba i nevědomě, ale na které jsem nezanevřela. Je třeba rozlišovat. Chybu může udělat každý, a může být oboustranná. Dokážu dát druhou šanci, ale nikdy jsem to neudělala v partnerském vztahu, nestalo se mi, že bych se rozešla s klukem a znovu jsme se dali dohromady.

Dostáváte krásné herecké příležitosti, kritiky o vás pochvalně hovoří. Setkala jste se se závistí?
Zatím jsou reakce kladné. Samozřejmě vždycky se najde nějaké to smítko....Většinou se něčeho podobného můžete dočkat od těch, kteří nestojí za to, abych se jimi trápila. Proč upadat do depresí a stresů a plýtvat energií pro žárlivé, zlostné tupouny. Naštěstí mám takových zkušeností jen minimálně.

Kvůli roli jste zhubla o čtrnáct kilogramů...
Byla to velká výzva. Ale pořád s kilogramy bojuju. Je to asi výzva na celý život a já závidím všem hubeňoučkým holčičkám, které pro svoji figuru nemusí nic dělat. Odmalička jsem byla otylé dítě, ani fakt, že jsem byla mimořádně temperamentní, nestačil na spalování kalorií, takže jsem měla vždycky problémy, protože jsem byla o pár kilo těžší než moje vrstevnice. Ačkoliv jsem se tím trápila, byl to pro mě nepřekonatelný problém. Navíc málokdy si dokážu říct: "Tak a teď na sobě začnu pracovat." Bez donucení, bez konkrétního důvodu nejsem dobrovolně schopna se zapřít. Až přišla krásná nabídka na frivolní roli Normy v muzikálu Viktor-Viktorie. Byl to důležitý moment a cítila jsem, že tuto šanci nemůžu propást, a tak jsem se zapřela. Podle rad lékařky jsem začala hubnout. Přesvědčila jsem se, že všechno záleží na člověku, na jeho vůli. Bylo to období, kdy jsem si každé rajče, každou papriku, prostě všechno musela vážit. Byla jsem podrážděná, nervózní a odnášeli to moji nejbližší, ale byli úžasní, neuvěřitelně tolerantní, dokázali mě podržet. Za dva a půl měsíce jsem zhubla čtrnáct kilo. Když jsem přišla po prázdninách do divadla, všichni koukali...byla jsem úplně jiný člověk.

Držíte dál dietu?
Systém vážení už jsem opustila, jím dělenou stranu a vynechávám veškeré přílohy, takže jím maso, zeleninu, mléčné výrobky - pokud možno bez tuku. Bohužel jsem labužník a mám ráda snad všechno - zdravé i nezdravé jídlo, kterému se snažím vyhýbat. Vůbec není jedno, co konzumujete, protože všechno se odráží i ve vašem zevnějšku. Když je tělo zevnitř zdravé, máte zdravou i pleť, vlasy, jste svěžejší, cítíte se dobře a hezky vypadáte.

Udržujete si kondici cvičením?
Lhala bych, kdybych řekla, že chodím pravidelně třikrát týdně do posilovny, ale snažím se občas cvičit - i doma. Když se v divadle zkouší pohybově náročné představení jako například Zpívání v dešti, je po starostech, protože v baletním sále trávíte spoustu hodin.

Do vašeho pracovního rejstříku se vejde také dabing...
Pro mě je to jedna z disciplín hereckého povolání a podotýkám velmi náročná a vyčerpávající. Obdivuji kolegy, kteří se dabingu věnují každý den. To bych asi nevydržela. Nestačí jen namluvit postavu, ale musíte jí dát hlasem i odpovídající výraz. Dabovat kvalitní film je velká radost a nesmírně krásná kreativní práce.

Na čem si zakládáte?
Když mi někdo dá šanci a nabídne mně roli, udělám všechno, abych jeho důvěru nezklamala. Dělám pro to maximum. Snažím se do práce investovat co nejvíc.

Jste taková i v osobních vztazích?
Na to jsou potřeba dva. Myslím, že jsem v dobré míře energická, ale za ničím urputně neběhám. Dokázat správně investovat energii je hodně důležité. Ovšem nic není se stoprocentní zárukou. Přesto dobrá vůle nesmí chybět.

Jste tolerantní?
Až moc.

Prožíváte velmi úspěšné období....
Mám za sebou dvě krásné velké role, hodně náročné práce a věřím, že ještě víc mě jí čeká. Rouhala bych se, kdybych řekla, že nejsem spokojená. Ale člověk by neměl ustrnout. Stále by měl mít chuť jít dál. Už se dívám dopředu na to, co mě čeká a co budu muset zvládnout. Nechci usnout na vavřínech. Vůbec nejsem tak sebevědomá, jak se mnohým lidem zdá, hodně pochybuju a především sama o sobě. Ohlížím se zpět a vyhodnocuju si věci. Dnes mohu říct, že všechny ty nerváky a sebešťourání při zkouškách stály za to. Člověk buď vyhraje nebo prohraje...

Co je třeba udělat pro to, aby člověk vyhrál?

Jít do všeho s čistým štítem a snažit se vydat ze sebe maximum. Samozřejmě vaši cestu může ovlivnit tisíc různých věcí a vy jenom sama sebe, ale ani to není málo. Jsem šťastná, že jsem obklopena výbornými kolegy, protože když jsou všichni dobří, je představení skvělé jako celek a vzniká ještě něco jakoby navíc. A divák to pozná a ocení.

Je pro vás herectví tak trochu droga?
Do určité míry ano. Na jevišti ze sebe sice vydáváte obrovské množství energie, jste ve velkém vnitřním napětí, musíte se koncentrovat, žít postavou, zapomenout na všechny své problémy, ale když cítíte, že diváci jsou "na vaší straně", že vás berou, je vzrušující si s nimi v dobrém slova smyslu hrát. Máte krásný pocit, který chcete znovu a znovu zažívat.

Pohráváte si i s muži?
Někdy, ale nikdy ne tak, abych ublížila. Baví mě flirtovat, koketovat, dělat různé legrácky a opičky - to přece k ženské patří. Ale vždycky záleží, jak se ten druhý chová. Jsou frajírci, kteří řeknou jen tři slova, a já vím, že se nechci bavit dál, že je konec.

Jste diplomat?

Dlouho jsem příjemná, milá, trpělivá, ale když nepomohou náznaky nelibosti, dokážu být rázná. Neposlouchám řeči, které mě nezajímají.

Necháte se ráda hýčkat?
Žádná velká skautka rozhodně nejsem. Před dvěma lety jsem absolvovala dovolenou na kolech. S partou jsme jeli do Francie. Ze šestnácti dní jsme snad čtrnáct strávili na kole - samé hory. Už čtvrtý den jsem křičela, že jsem hotelový typ. Místo stanu by mi i chatička stačila. Byla to "výživná" zkušenost, nelituju, ale mám ráda pohodlí, možná i luxus a klidně se nechám hýčkat. Nejsem dobrodruh, který si okamžitě sbalí tašku a jede kamkoliv. Jedna výjimka přece jen existuje - pokud bych věděla, že pojedu někam, kde budu s koňmi, neváhala bych. Byla bych schopna vzít si jedno tričko a vyrazit. Když jde o koně, všechno je povoleno. Jsou moje veliká slabost. Nefungují žádné zhýčkanosti městského človíčka, všechno jde stranou. Kvůli koním jsem ochotná vstát i v pět ráno, krmit je, kydat hnůj, dělat, co je potřeba. Nic není tabu. Klidně můžu spát i na zemi ve stáji. Ale dovolená musí být pohodlná - příjemný hotel, hezký pokojíček, kousíček na pláž...

Vyhledáváte společnost?
Jak kdy. V zimě v období plesů a různých společenských akcí jsem hodně pracovně vytížená, takže volný večer, který je vzácný, nejraději trávím doma. Ale obecně platí, že mám ráda společnost. Ovšem není pravda, že jsem člověk, který stále někde hýří. Jsou i chvíle, kdy chci být sama nebo jen tak proležet den u televize, i když současně mně vadí, že nic nedělám. Někdy jsem na vrcholu blaha, samý úsměv, ale stejně jako každý i já bývám unavená, někdy naštvaná a vůbec nemám chuť se smát. V mém životě je od všeho trochu.

Jaký druh zábavy je vám blízký?
Mám ráda jazzové kluby. Vůbec mě nelákají diskotéky. Chybí mi taneční večery. Jsem v jistém ohledu staromilec. Se swingovým orchestrem pořádáme každou středu swingové večery a tam si nejvíc zatancuju. Swing mě hodně ovlivnil, jsou to velmi pevné kořeny, kterých se nepustím.

Posloucháte i vážnou muziku?
Určitě. Ale nejvíc si ji vychutnám, když jsem sama doma, protože jinak mě ruší každé slovo.

Láká vás operní zpěv?
Kdysi - ještě když jsem studovala - měla jsem i takové ambice, ale dnes jsem opernímu zpěvu hodně vzdálená, už jsem někde jinde...

Jste všestranně nadaná, ale zatím jsme neměli možnost vidět vás v činoherním představení...
Považuju se především za herečku. Činohra mě nepředstavitelně láká. Z legrace říkám, že zpívám a tančím jenom proto, že musím (smích). Ale vážně: vůbec se nechci rouhat, jsem spokojená. To, co dělám, mě moc baví, ale činohra by se do mého pracovního rejstříku určitě vešla.

Rozhodují v životě náhody, nebo dravost či jistá urputnost?
V mém životě jednoznačně náhody. Kdybych před osmi lety náhodou nedoprovázela svoji sestru na konkurz, nebyla bych dnes v Hudebním divadle v Karlíně. Ze zkušenosti mohu potvrdit, že většinou se podaří to, o co nijak neusilujeme. Věci, které prokoumám, málokdy vyjdou.

Když se všechno nedaří podle vašich představ, dokážete se s tím snadno vyrovnat?

Někdy sama sebe překvapím, že nad ledasčím dokážu mávnout rukou, ale jindy o problému třeba týden přemýšlím, nejde mi z hlavy, nespím, přemítám pořád dokola. Člověk by se neměl zabývat věcmi, které za to nestojí, ale rozlišit je od těch důležitějších nebývá vždycky snadné.

Jste náladová?

Spíš možná mám své vrtochy. Někdy si dám ráda práci se svým zevnějškem, jindy vystřelím z domu a jen tak tak si vyčistím zuby. Jdu po ulici a nevypadám nijak vábně, sotva kdo by se za mnou otočil. Nemám zrovna tu správnou náladu - nechci být nalíčená, nechci být krásně učesaná, nechci být zajímavě oblečená, nechci být sexy. Stejně tak si umím vychutnat opak.

Dokážete láskou ztratit hlavu?
Stoprocentně. Myslím, že to tak má být. Mám své růžové sny a prohlašuji o sobě, že jsem romantik. Platí na mě galantnosti a rituály čtyřicátých a padesátých let. Ale ze všeho nejvíc záleží na tom, koho potkáte. Možná jsem náročná - mám ráda, když ženská je ženská a chlap je chlap. Měl by být chytřejší než jeho partnerka, šikovnější a zdatnější. Ona by ale měla být natolik chytrá, aby s ním uměla komunikovat. Žena by měla být symbolem tepla rodiny a mít křídla nad rodinným krbem. V partnerství je potřeba strašně moc důvěry, alespoň já ji dávám na první místo, potom jsem velmi tolerantní. Ve vztazích dvou lidí by neměl chybět vzájemný respekt. Nelíbí se mi, když jeden z partnerů vládne.

Jste žárlivá?
Ve zdravé míře, decentně.

Propadnete občas hysterii?
Nekřičím. Řev nemám ráda. Dělat scény k ničemu nevede, nic se tím nevyřeší.

Jak bohémský je váš život?
Nevím, jestli jsem bohém - žiju život, který mě baví. Kolem umění se pohybuje spousta zajímavých i výjimečných lidí, často velmi citlivých osobností, které vás zaujmou a obohacují. Je příjemné být v jejich blízkosti. Také díky profesi se v hraných postavách setkáváte se spoustou lidských osudů, které mohou vás a váš život v mnohém ovlivnit. To všechno vás svým způsobem utváří. Mám ráda společnost i herecké prostředí. Ale určitě nejsem praktická. Nevím, jestli je to bohémství nebo moje lenost. Domácnost je pro mě přímo tragédie. Zanedlouho se odstěhuju do svého bytu a největší noční můrou jsou všechny domácí práce, které mě strašně nebaví a ze kterých jsem zatím díky mamince úspěšně vyklouzávala. Takže na jednu stranu se těším na naprostou samostatnost, že budu absolutně svojí paní, ale na druhé straně se i trošku bojím, protože domácí práce nejsou šálek mého čaje.
 
     
  ..................................................................................................................................  
     
  TEREZA DUCHKOVÁČESKÁ OŠKLIVKA BETTY  
  zdroj: http://www.tvtipserial.cz/  
     
  Každý den odpoledne od pondělí do pátku se rozzáří obrazovky televizorů a téměř milion divaček a diváků sleduje osudy Beatriz Pinzon Solanové, známé jako Ošklivka Betty. V Kolumbii, kde se telenovela odehrává, dosáhl její příběh takové popularity, že když byl Betty nabídnut podle scénáře úplatek, intervenoval u autorů seriálu osobně prezident země, aby ho hrdinka nepřijala.  
     
  V USA byla Betty první telenovelou, jež u diváků v některých oblastech převálcovala co do sledovanosti i takové domácí hity jakými byl třeba seriál Přátelé. Podívejme se teď na příběh Ošklivky očima českých herců, kteří postavám seriálu dávají svůj hlas. Známou muzikálovou hvězdu bychom u dabingového mikrofonu možná nečekali. Tereza Duchková se ale s Ošklivkou skamarádila hned při prvním čtení dialogů. Dnes bychom si bez jejího příjemného hlasu už Betty ani nedovedli představit. Jak se žije krásné české ošklivce se seriálem i mimo něj?  
     
  Jak jste se s Betty seznámila?  
  Setkala jsem se s ní až v první den natáčení, kdy už jsem třímala v ruce texty prvního dílu.  
     
  A první dojem?Pobavilo mě, jak si maskéři tohoto seriálu dali opravdu práci udělat z krásné ženy takovouhle příšerku. Já v té době už četla v jednom časopise rozhovor s herečkou Anou Mariou Orozco, která Betty představuje, a tak jsem věděla, jak doopravdy vypadá.  
     
  Jak se vám líbí její příběh?  
  Baví mě, protože se vymyká obvyklým románovým telenovelám, které jsou o tom, jak krásná chudá nešťastná ke štěstí přišla. Tady autoři zvolili jiný přístup - děj je braný tak trochu s nadsázkou a humorem. Pak ale dojde na řešení nějaké opravdu závažné situace a příběh vypadá najednou velice pravdivě, realisticky. A jak sleduji další a další pokračování, zdá se mi, že to tvůrce seriálu začalo doopravdy bavit, objevují se v něm další opravdu hezké scény i dialogy. A tak to baví i nás, kteří jednotlivé postavy dabujeme.  
     
  Řekla jste, že vás pobavilo jakou práci si maskéři dali, aby Ošklivku stvořili. Betty si pak - především v módní firmě, kde se pohybují modelky a další lidé jimž na kráse záleží - musí opravdu připadat nepůvabná. Připadala jste si ošklivá někdy i vy?  
  Jistě. Podle mě každá žena ví o svých slabostech a snaží se je zamaskovat tím, že se snaží vyzvednout své přednosti. Ostatně si myslím, že žádná z nás, když ráno vstane a podívá se do zrcadla, se necítí zrovna krásná.  
     
  A kdy jste se cítila naopak opravdu hezká?  
  Přiznám se, že když na mně jednou nějaké tři hodiny pracovala vizážistka fotografa Jadrana Šetlíka Gábina, jsem si připadala v určitých úhlech a při určitém osvětlení opravdu krásná. Když se žena dostane do takových dobrých rukou, je krásná. Víte, já nemám ráda, když se ženy stylizují do něčeho, co jim není vlastní. Je pro mě důležité držet se osobního naturelu, být zkrátka svá. I když jsem velká experimentátorka, vždycky se nakonec vrátím k tomu, co mi příroda nadělila. Musí se to ale udržovat, například sportem.  
     
  ..................................................................................................................................